DUTY SCHEDULE

INVITATION TO PARTICIPATE IN THE DUTY SCHEDULE ~ ALL WELCOME--For anyone with an interest in serving in any of the capacities listed below, please contact the Worship Committee or Holly Stevenson, 685-9005, hollystv@hotmail.com.  We welcome your involvement in the life of our church.

7/7/19 –Ushers:  Charley Bonney and Paul Bright.   Greeter:  Florence Rollins.   Acolyte:  Annah Rothe.   Worship Leader and Liturgist:  Connie Irland.   Welcomer:   Jim Van Cott.    Flowers:  Debbie Craig.  Nursery Attendant:  Margaret Lane. 

7/14/19 – Ushers:  Mike and Sue Faulkner.   Greeter:  Bette-Jean Townsend.   Acolyte:  Adney Boothby.   Worship Leader and Liturgist:  Elsie Dragonetti.   Welcomer:  Emily Clifton.    Flowers:  Sharon Bonney.  Nursery Attendant:  Judy Danielson. 

7/21/19 Outdoor Service – Ushers:  Aaron Chrostowsky and Peter Ault.   Greeter: Nan Lincoln.   Acolyte: Carolina Bachelder.   Worship Leader and Liturgist:  Linda Kindig.   Welcomer:  Barb Rothe.    Flowers: Jeanie Dorson.  Nursery Attendant:  Megan Bachelder. 

7/28/19 Outdoor Service –Ushers:  Doug Stevenson and Tom Fylstra.   Greeter: none.   Acolyte:  none.   Worship Leader and Liturgist:  none.   Welcomer:  Judy Danielson.    Flowers:  none.  Nursery Attendant:  Margot Gyorgy. 

8/4/19 Communion –Ushers:  Taylor Stevenson and Mike Ladd.   Greeter: Alice Robinson.   Acolyte:  Julietta Peralta.   Worship Leader and Liturgist:  Kathryn Soderberg.   Welcomer:  Sue Faulkner.    Flowers:  Gloria Foss.  Nursery Attendant:  Sue Spalding. 

8/11/19 – Ushers:  Mike and Sue Faulkner.   Greeter: Debbie Craig.   Acolyte:  Annah Rothe.   Worship Leader and Liturgist:  Margot Gyorgy.   Welcomer:  Jim Van Cott.    Flowers:  Barb Rothe.  Nursery Attendant: Holly Stevenson. 

8/18/19 – Ushers:  Ken Foss and Mark Bachelder.   Greeter: Dot Jackson.   Acolyte:  Adney Boothby.   Worship Leader and Liturgist:  Wendy Allen.   Welcomer:  Margaret Lane.    Flowers:  Elsie Dragonetti.  Nursery Attendant: Denise Boothby. 

8/25/19 – Ushers:  Peter Ault and Paul Bright.   Greeter: Florence Rollins.   Acolyte:  Julietta Peralta.   Worship Leader and Liturgist:  Doug Stevenson.   Welcomer:  Elsie Dragonetti.    Flowers:  Nan Lincoln.  Nursery Attendant: Amanda Peralta. 

9/1/19 Communion– Ushers:  Jim Breazeale and Taylor Stevenson.   Greeter: Elsie Dragonetti.   Acolyte:  Carolina Bachelder.   Worship Leader and Liturgist:  Lloyd Irland.   Welcomer:  Holly Stevenson.    Flowers:  Jane Giglio.  Nursery Attendant: Carolina Bachelder. 

 

Sermon Titles:

May 19 – “The Power of the Tongue”

May 26 – “This Is a Great Sermon” (Memorial Day Sunday)

June 2 – “Through Your Looking Glass” (Children’s Day/Graduation Sunday)

June 9 – “You Raise Me Up” (PENTECOST – Wear red!)

June 16 – “God and Golf” – (* UNLESS Rev. George Dole preaches!) (Fathers’ Day Sunday)

June 23 – “Good-bye, Farewell, and Amen”